Abdominoplasti - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Abdominoplasti

Karın germe ameliyatı olarak bilinen Abdominoplasti; doğum, kilo alıp-verme gibi olaylar sonucu meydana gelen abdominal deformasyonları, kişinin karın bölgesindeki fazla derinin uzaklaştırılmasına, zayıf ve ayrı kasların birleştirilerek daha güçlü ve sağlam bir abdominal bölge oluşturulmasına dayanarak ortadan kaldıran estetik bir müdahaledir.

Düz ve gergin bir karna sahip olmak; kilo kontrolü, beslenme düzenlemeleri ve egzersizlerle ulaşılmaya çalışılan bir sonuç olsa da her durumda bu yöntemler yeterli olmayabilir. Bu durumda kişiler abdominoplasti yöntemine başvurabilirler.

Abdominal deformasyonlar; karın bölgesindeki sarkmalar, elastikiyet kaybıyla oraya çıkan ciltte çatlaklar ya da kaslarda gevşemeler olarak tanımlanmaktadır ve yaşlanma, genetik faktörler, gebelik, önceden geçirilen operasyonlar, ciddi kilo kayıpları gibi nedenlerle meydana gelebilmektedir.

Gebelik, karın duvarındaki yapıların gerilmesine, beraberinde bu yapıların zayıflamasına ve düz kasların birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Doğum sonrası kilo kaybı da bu durumu devam ettirebilmektedir. Karın bölgesindeki derinin kendini toparlanması, doğumu takiben 6 ay içerisinde gerçekleşmez ise büyük ihtimalle sonrasında da gerçekleşmeyecektir. Özellikle sezaryen ile doğum yapan kadınlarda abdominal deformasyon şikayetleri görülmektedir. Aynı zamanda diyetle ya da çeşitli mide operasyonları ile sağlanan büyük kilo kayıplarından sonra da abdominal deformasyonların görülmesi muhtemeldir.

Abdominoplasti temel olarak karında fazla bulunan derinin ve deri altındaki yağların kesilip uzaklaştırılmasına ve karnın üst kısmındaki derinin gerilerek eski derinin yerini alması işlemine dayanmaktadır. Operasyonda deri, dokular ve kaslar gerektiği biçimde şekillendirilir ve gerilir. Karın germe ameliyatlarında genel olarak karın içerisine girilmemektedir. Ama gebelikte olduğu gibi karnın iç kısmındaki kaslarda ayrılmalar ve gevşemeler var ise buralara da sıkılaştırıcı ve toparlayıcı dikişler atılarak karın yapısının düzelmesi sağlanmaktadır.

Karın germe operasyonları iki şekilde yapılabilmektedir.

  1. Tam Abdominoplasti: Göbek deliği ile bikini bölgesi denilen genital kıllanmanın başladığı bölgeye kadar olan deri ve deri altındaki gevşemiş dokular çıkarılır. Üst karın bölgesindeki deri gerilir. Bu işlem sırasında göbek deliğinin anatomik yeri değiştirilmeden yeni bir göbek deliği açılır. Karın bölgesinde sarkma ve yağlanmayla ortaya çıkan göbek deliğinin geniş ve kötü görünümü de bu sayede yok edilmiş olur. Çatlaklar var ise alt deri çıkarılıp atıldığı için çatlaklar da ortadan kalkmaktadır
  2. Mini (parsiyel) Abdominoplasti: Bu tip abdominoplasti, sorunlu yağ dokuları karnının alt kısmında bulunan, hafif bir sarkıklığın söz konusu olduğu, ciltte çatlak ve karında şekil bozukluğu olmayan kişilere uygulanabilmektedir. Bu operasyon sırasında kişinin göbek deliği hareket ettirilmeden sadece alt karın bölgesindeki 5-10 cm’lik bir deri ve deri altı dokular kesilerek alınmaktadır. Abdominoplasti öncesinde kişinin, ideal kilosuna yakın kiloda olması beklenir. Fakat yağlanmanın fazla olduğu durumlarda veya karın bölgesinden bel bölgesine doğru ilerleyen yağlanmalar ve sarkmalar söz konusu olmasında kombine operasyonlar tercih edilebilir (liposuction gibi). Böylece daha fit bir görünüm yakalanabilir. Operasyon öncesinde hekim hastayı muayene ederek ve hastanın istekleri doğrultusunda gerekli gördüğü taktirde kombine operasyonlar planlanabilir.
  3. Karın gerdirme operasyon sonuçları teknik olarak kalıcı olarak kabul edilseler de kişinin kilosundaki yüksek değişimler bu kalıcılığı negatif olarak etkileyebilmektedir. Bu yüzden kilo vermeye devam etmek isteyen kişiler ya da ileriki dönemde gebe kalmayı düşünen kadınlar abdominoplastinin zamanını hekimle beraber kararlaştırılmalıdır.
  4. Abdominoplasti operasyonları, genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. İşlem sonrasında hasta karnında bir gerginlik hissedecektir. Ağrı olması muhtemeldir fakat ameliyat sonrasında ağrı kesicilerle bu ağrının hissedilmesi önlenmektedir. Hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilir. Hastanın ameliyat sonrasında özel bir korse takması gerekmektedir ve 2-3 hafta içerisinde kendi rutin düzenine dönmesi öngörülmektedir. Göbek gerdirme ameliyatlarının neticesinde ameliyat izi sezaryene benzer bir izdir, dikişlerin büyük bir çoğunluğu bikini bölgesinin içerisinde kaldığı için estetik açıdan kötü bir görüntüye sahip olarak kişiyi rahatsız etmemektedir.

Abdominoplasti öncesinde kişinin, ideal kilosuna yakın kiloda olması beklenir. Fakat yağlanmanın fazla olduğu durumlarda veya karın bölgesinden bel bölgesine doğru ilerleyen yağlanmalar ve sarkmalar söz konusu olmasında kombine operasyonlar tercih edilebilir (liposuction gibi). Böylece daha fit bir görünüm yakalanabilir. Operasyon öncesinde hekim hastayı muayene ederek ve hastanın istekleri doğrultusunda gerekli gördüğü taktirde kombine operasyonlar planlanabilir.

Karın gerdirme operasyon sonuçları teknik olarak kalıcı olarak kabul edilseler de kişinin kilosundaki yüksek değişimler bu kalıcılığı negatif olarak etkileyebilmektedir. Bu yüzden kilo vermeye devam etmek isteyen kişiler ya da ileriki dönemde gebe kalmayı düşünen kadınlar abdominoplastinin zamanını hekimle beraber kararlaştırılmalıdır.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle info@ercandemiray.com | estetiksurgery@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz. Dr. Ercan Demiray muayenelerini, İstanbul Bağdat caddesinde ki merkezimizde gerçekleştirmektedir.