Burun Estetiği Aşamaları - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Burun Estetiği Aşamaları

Gelişen dünyada; insanlar, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, her zaman güzel ve bakımlı olmaya ve yıllara meydan okumaya yönleniyor.

İnsan yaşam sürecinde her şeyin en iyisi için çabalarken, bu süreç kişinin görünümünün de en iyisi ve güzeli olması için kişileri sevk ediyor.

Yaşadığı ev ortamı, görüştüğü arkadaşlar, çalıştığı iş ve iş arkadaşları, giydiği kıyafet, yediği yemek, zevk aldığı hobileri ve kültürel hayatı kadar, görüntüsel güzellikte insanın sosyal durumunu ve iş yaşamını etkiliyor.

Görüntüsel güzellik yüz ve vücut güzelliğini, yüz güzelliği ise ilk burun güzelliğini kapsıyor. Çünkü burun görünümü yüz görünümüne en çok şekil veren ve yüz ifadesini oluşturan en etkili organdır.

Bu yazımızda burun estetiği aşamalarını genel olarak anlatıyor olacağız.

Burun estetiği ameliyatı burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Burun estetiğinde amaç uygun orantı ve büyüklükte iyi nefes alma fonksiyonu olan, doğal görünümlü sağlam bir burun oluşturmaktır.

Burun estetiği ameliyatları yüz kemikleri gelişimini tamamladığında, yani erkeklerde 18, kızlarda 17 yaşından itibaren yapılabilir.

Yalnız bazı hastalar bu kuralın dışındadır. Örneğin doğumsal veya sonradan kaza darbe ile burun kemiği çatlayan veya kırılan ve eğri iyileşen çocuklarda burun tıkanıklığına bağlı sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı gibi hastalıklar oluşur.

Böyle durumlarda on yedinci yaş beklenmeden gerekli operasyon yapılmalıdır. Burun estetiği ameliyatları gelişimsel veya kaza darp sonrası oluşan burun bozukluklarını düzeltmek için yapılır.

Aynı zamanda herhangi bir burun bozukluğu yokken de güzel ve estetik bir görünüm kazandırmak için de burun estetiği ameliyatları yapılır.

Burun Estetiğinde cerrah seçimi ne kadar önemlidir?

Burun ameliyatında en önemli aşamalardan birisi şüphesiz doğru doktor seçimidir.

Burun estetik ameliyatı plastik cerrahların yapması gereken, doktor deneyimi gerektiren ince estetik cerrahi girişimidir.

Plastik cerrahın yapmış olduğu ameliyat sayısı, bu ameliyatların başarısı, yani yüz yapısına uygun doğal görünümlü burun estetiği yapıyor olması, doktor seçiminde önemli faktörlerdir.

Günümüzde burun ameliyatı sonucu ne kadar doğalsa o kadar başarılıdır.

Burun Estetiği Öncesi Aşamalar

Kişi operasyonu yapacak plastik cerrah ile direkt görüşmeli, nasıl bir burun istediğini anlatmalıdır.

Kliniğimizde Dr. Ercan Demiray, hastasının istediği burunun yüzüne uygun olup olmadığını belirler; ve yaklaşık görünümü 3D Vectra üç boyutlu görüntüleme sistemi ile tespit eder. 3D Vectra teknolojisi ile estetik cerrahi işleminden sonra nasıl bir görünüm kazanılacağı üç boyutlu olarak görülebilmektedir.

Bu son teknolojik görüntüleme sisteminde ilk olarak hastanın 6 değişik kamerayla aynı anda 36 megapiksel çözünürlükte renkli fotoğrafları çekilir. Özel bilgisayar yazılımı bu fotoğraflardan üç boyutlu model oluşturur.

Dr. Demiray, Vectra yazılımı ile talep edilen burun şeklini dijital olarak gösterir ve son hali oluşturur. Görüntü üç boyutlu olduğu için hasta ameliyat sonrası görüntüsünü her pozisyondan ve açıdan görebilecek durumdadır.

Burun ameliyatı aşamalarından bir diğeri ise ameliyat günü belirlenmesidir. Nezle, grip gibi solunum yolu hastalıkları anesteziye engeldir, doktora mutlaka söylenmelidir. Veya bu rahatsızlıklar geçtikten sonra bir ameliyat günü belirlenebilir. Bunun kararını anestezi doktorunuz verecektir.

Ameliyattan on gün önce kan sulandırıcılar aspirin, bitki çayları, vitaminlerin kullanımı kesilmelidir.

Ameliyat öncesi kan tahlilleri ve anestezi muayenesi yapılır. Sonuçlar ve tüm hazırlıklar olumluysa; ameliyat günü, doktorun belirlediği süre açlık ve susuzluğa dikkat edilmeli ve önden düğmeli gömlek, hırka gibi rahat kıyafetlerle makyajsız olarak gelinmelidir.

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılır, aşağı yukarı 1,5 – 2 saat süren operasyonlardır. Diğer bütün ameliyatların aksine burun ameliyatı sonrası ameliyat ağrısı oldukça azdır.

Operasyon günü veya ertesi günü hastaneden taburcu olmak mümkündür. Hasta 1 hafta burnunun üzerinde küçük bir alçı ve bant ile dinlenir.Dr. Ercan Demiray uygun görmesi durumunda burun içinde tampon konulan vakalarda vardır.

Hasta alçıyı ıslatmamak koşuluyla duş alabilir, dışarıya çıkabilir, işine bile gidebilir. Günümüzde buruna yerleştirilen tamponlar minimum boyuta indirilmiştir; tampon malzemesi kaygan, yumuşak, dokuya yapışmayan özel silikondan yapılmış olup, hem hasta kolay nefes alır hem de tamponlar çıkarılırken canı yanmaz.

Alçı, bantlar veya tampon 1 hafta sonra cerrah tarafından çıkarılır. Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde kaybolur.

Ameliyat çıkışı bir süre buz uygulaması yapılır ve morluklar en aza indirgenir. Burunun tam olarak yerine oturması için bir yıl süre gereklidir.

Alçı alındıktan sonra hasta için güzel ve doğal görünümlü yeni burun şekli ile yeni hayatı başlar.

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde de operasyonu yapan cerrahın deneyimi komplikasyon (operasyon sonrası istenmeyen gelişmeler) olma ihtimalini düşürür.

Burun estetiği ameliyatlarında herhangi bir iz kalmaz. Bu konuda plastik (estetik) cerrahi oldukça gelişmiştir. Plastik cerrahın yeteneği ve estetik gözü ile de birleşince burun ameliyatlarında oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası dikkat edeceğiniz bazı konular aşağıdadır.

  1. Burun korunmalı, burun bir yere değmemeli ve darbe görmemeli.
  2. Buruna tampon konulduysa dikkat edilmeli, yerinden kıpırdatılmamalı.
  3. Ameliyat sonrası başı dik tutarak yüksek yastıkla uyumak şişlik ve morlukların azalmasını sağlar.
  4. Buruna ağırlık olmaması için 2 ay gözlük takılmamalı, üçüncü günden itibaren lens kullanılmaya başlanabilir.
  5. Direk güneşten bir süre uzak kalınmalı; solaryum mümkün olduğunca uzun süre kullanılmamalıdır.
  6. Doktorun önerdiği kadar sıvı içilmeli, dudaklar sürekli ıslatılmalı. Katı gıdalar yenmemeli, yenilen yiyecekler ve içecekler soğuğa yakın ılık olmalı.
  7. Dişler ikinci günden sonra yıkanabilir, çok yumuşak diş fırçası kullanılmalı ve üst ön dişlerde özellikle dikkat edilmeli.
  8. Yalnız doktorun verdiği ilaçlar kullanılabilir ve hastanın sürekli kullandığı ilaçlar doktorun bilgisi dahilinde kullanılır.
  9. Operasyon sonrası burnun durumuna göre doktor tarafından deniz suyu spreyleri önerilebilir.
  10. Ameliyat sonrası takılan alçı, atel, tamponları yalnızca ameliyatı yapan cerrah çıkarabilir.

Estetikte matematiksellik ne kadar doğrudur ?

Leonardo Da Vinci’nin matematiksel orantısı estetik orantıyı sağlayabilir. İnsan çok orantılı olabilir ama ya çekici olmazsa? İnsan yüzü için çekici olmak en güzeli. Bazen orantılı estetik çekici olur, bazen de orantısız estetik. Aslında en güzeli deneyimli başarılı iyi bir plastik cerraha danışmak ve onun yaratacağı yüz ve burun yapısını görmektir. Burun estetiği mi yoksa yüzde başka bir estetik mi gerekiyor cerrahın öngörüsü çok önemli. Yoksa bir dönemler herkese yapılan kalkık hokka burnu yapmak işin kolayı, böylece herkes fabrikasyon gibi aynı buruna sahip oluyor . İnsanları burun ameliyatlı olanlar ve olmayanlar diye sınıflandırmaya sebep olan burun estetiği çok eskilerde kaldı. İnsanlar birbirlerinin önce gözlerine bakarlar, sonra dudaklarına. Aslında kimse buruna bakmaz. Bu nedenle burun estetiğinde dikkat çekmeyen , dikkati gözlere veren burun yaratmak en güzeli.

Estetik demek güzellik demek, güzele ulaşmak demek.

Güzellikle kalın …

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle info@ercandemiray.com | estetiksurgery@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz. Dr. Ercan Demiray muayenelerini, İstanbul Bağdat caddesinde ki merkezimizde gerçekleştirmektedir.