Erkekte Burun Estetiği - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Erkekte Burun Estetiği

Geçmiş zamanlarda, estetik cerrahi ameliyatları genellikle kadınların ilgilendiği bir alan olarak değerlendirilirdi. Günümüzde bu kanı değişmekte ve erkeklerde, gerek estetik amaçlı gerekse sağlık problemleri dolayısıyla neredeyse kadınlarla eşit düzeyde estetik cerrahi ameliyatlarını tercih etmektedirler.

Burun estetiği ameliyatları erkeklerde de oldukça sık başvurulan estetik ameliyatlardan birisidir.

Erkeklerin burun estetiğini tercih etmesinin sebepleri aşağıda ki gibi sıralanabilmektedir.

  • Erkekler, çok küçük yaşlardan itibaren daha fazla burun travmasına maruz kalabilmektedir. Daha hareketli olduklarından çeşitli spor kazaları ve burun bölgesi travmalarına daha sıklıkla rastlanmaktadır. Bu da eğri burun, burun ucu düşüklüğü, yayvan ve büyük burun gibi estetik şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.
  • Türk toplum yapısında özellikle belirli bölgelerde büyük ve kemerli burun yapısına veya burun ucu sarkıklığı, yayvan burun, burun eğriliği, uzun burun gibi yapılara erkeklerde sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu şekil bozuklukları estetik görünüm açısından rahatsızlık verebilmektedir.
  • Yine spor yaralanmaları sonucu travmalar veya doğuştan kalıtımsal nedenlerden kaynaklı septum devilasyonuna bağlı nefes alma sorunlarından kurtulmak için de, erkekler burun estetik ameliyatlarını tercih edebiliyorlar.

Erkekte burun estetiği öncesi değerlendirmenin kadınlara göre biraz daha farklı bir yapılması gerekir.

Erkeklerde burun estetiği operasyonu yapılması planlandığında yüzde ki maskulen ifadenin bozulmaması ve yüzde ki açıların buna göre değerlendirilmesi gereklidir.

Erkeksi görüntünün korunması; burun ile çene, alın ile burun, dudak ve elmacık kemiği açılarının doğru sağlanması, burun sırtının düz yapısı, burun ucunun kaldırılmaması gibi kriterlere göre değerlendirilebilir.

Erkeklerde biraz daha farklı planlanması gereken burun estetiği ameliyatı, ameliyat öncesinde üç boyutlu simülasyon teknolojisi kullanılarak değerlendirilebilir.

Burun ameliyatı adaylarının beklentileri ile cerrahın erkekte maskulen görüntüyü koruyarak, doğal bir burun görünümü oluşturması için belirlediği kriterler, 3D Vectra adında ki üç boyutlu simülasyon sistemleriyle sanal görüntüler üzerinde belirlenir.

Böylece adayların farklı istekleri, nasıl bir ameliyat sonrası yaklaşık görüntüye sahip olabileceği sanal olarak gösterildiğinden, burun görünümünün son hali belirlenerek cerrah ve hastanın ortak noktada hemfikir olması sağlanır.

Estetik burun ameliyatları ile birlikte septum deviasyonu, konka hipertrofisi, septoplasti gibi ameliyatlarda yapılabilir. Daha önce burun estetiği olmuş ancak başarısız sonuçlanmış hastalarda bize başvurmaktadırlar.

Revizyon ameliyatına ihtiyacı olan kişilerde, özellikle çökmüş ve deformite olmuş burunlarda, kulak ve kaburgadan parça alınarak burun yapısının desteklenmesi gerekebilir.

Kısaca erkek veya bayan burun görünümünün, estetikli olduğunun dışarıdan anlaşılmaması gerekir. Doğal bir burun görünümünü elde etmek bu ameliyatlarda esas amaç olmalıdır ve burun estetiği ameliyatının başarısının kanıtıdır.

Erkeklerde burun estetiği sonrası kadınsı bir görünümün oluşmaması gereklidir. Dolayısıyla çok sivri, burun ucu hafif bile olsa kalkık bir burun görünümü dişiliği ifade edebilir ve genellikle erkekler tarafından istenilmez. Bu ayrıntıları cerrahınız 3 boyutlu muayene esnasında belirleyecektir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle info@ercandemiray.com • estetiksurgery@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz. Dr. Ercan Demiray muayenelerini, İstanbul Bağdat caddesinde ki merkezimizde gerçekleştirmektedir.