Karın Estetiği - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Karın Estetiği

Günlük yaşamda sağlıklı beslenme ve egzersizi yaşam tarzı haline getirebilirsek vücut sağlığımızı koruyabiliriz. Hayat boyu yağ tüketimimizi azaltıp karbonhidrat tüketimini bir ölçüde kesebilirsek kilo almadan düzgün vücuda sahip olarak yaşayabiliriz.

Ancak dengesiz beslenme, öğün atlama, akşam yemeğini abartma, spor yapmama, hareketten kaçınma, unlu mamüller başta olmak üzere karbonhidrat tüketimi, kasları zayıflatıp vücudu yağlandırdığı gibi istemediğimiz bir görünüme dönüşmemize sebep olabilir.

Tüm bu etkenler; vücutta kilo alma ile beraber, yağ hücrelerinin dağılımına bağlı olarak bölgesel fazlalıkların oluşmasına da neden olabilir. Aşırı kilo alıp verme veya doğum sonrası deformasyonlarda eklendiğinde, karın bölgesinde gevşeme ve sarkma sorununu da tüm bunlara eklenmektedir. Bundan dolayı gerek erkek gerekse kadınlarkarın estetiği ameliyatlarına ihtiyaç duyarak estetik cerrahi merkezlerine başvurabiliyorlar.

Aslında kilo alırken derimizin esnemesi ve kilo verirken derimizin toparlanması gerekir. Ancak genetik faktörlerimiz çok iyi değilse, yani derimizin esneme kabiliyeti iyi değilse kilo alırken çatlaklar, kilo verirken de sarkmalar oluşur.

Genetik faktörlerin yanı sıra aşırı kilonun verilmesi sonrası ve hamilelik sonrası deri toparlanması azalır, sarkmalar oluşabilir. Yaş ilerledikçe de karın kaslarında gevşeme veya deride sarkmalar oluşabilir. Ve bu durumdan en çok karın ve meme bölgesi etkilenir.

Ciddi kilo veren ve doğum yapmış kişilerde karın duvarında sarkma, gevşeme ve karın derisinde bolluklar oluşabilir. Bu bolluklara kilo alımı sırasında oluşan çatlaklar da ilave edilince görüntü iyice kötüleşir. Sarkma, deri gevşeklikleri ve çatlakları diyet ve sporla iyileşmez. Diyet ve sporla karındaki yağ dokusu azaltılabilir. Ancak deri gevşeme ve sarkmaları karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı ile giderilebilir.

Hamilelik sırasında zayıflayan karın kasları doğum sonrası eski formuna dönmeyebilir. Özellikle sezaryen doğumları sonrası karın deformasyonları daha sık görülür. Doktorumuzun muayenesinde karar verileceği üzere hafif ve orta derecedeki sarkma ve yağlanmalarda liposuction, daha yüksek derecedeki sarkma ve yağlanmalarda karın germe ameliyatı yapılır. Tüm operasyonlar karın estetiği olarak adlandırılır.

Karın germe ameliyatı yapılma zamanı diyet ve sporla kilo verme sürecinin bitip, kilonun sabitlendiği zamandır. Verebileceğimiz kadar kilo verip, artık kilo vermeyeceğimiz duruma ulaşınca karın kasları gevşemişse deri çatlakları ve deri gevşemelerini gidermek için karın germe ameliyatı olabiliriz. Doğum sonrası yapılacak karın germe ameliyatı zamanı ise ortalama doğumdan bir yıl sonrasıdır; bu bir yıl gebelikte alınan kiloların verilmesi ve karın kaslarının eski haline dönmesi için beklenir. Hamilelik kilolarının verilmesi sonrası karın kasları eski haline dönmüyorsa ya da deri sarkmaları oluşmuşsa karın germe ameliyatı yapılır.

Karın bölgesinde sarkma, deri gevşekliği yoksa sadece yağlanma ve kilo alımı varsa liposuction yeterli olabilir. Bir doğum yapılmışsa liposuction yeterli olabilir. Ancak karın kaslarında gevşeme ve deride ileri düzeyde sarkmalar varsa liposuction yeterli olmayacak ve kombinasyonda karın germe ameliyatı gerekecektir.

Doktorumuzun muayenesinde ihtiyaç duyulan karın germe ameliyatı tipi belirlenir;

Mini Karın Germe:

Deri sarkmaları göbek deliği hizasının altında ise ameliyat sadece bu bölgeye uygulanır ki bu mini karın germe ameliyatıdır. Mini karın germe ile göbek deliği çevresinde kesi yapılmadan sadece alt karındaki deri bollukları ve sarkmalar giderilir.

Tam karın germe ameliyatı:

Göbek deliği ile bikini bölgesi denilen genital bölgeye kadar ki deri ve deri altındaki gevşemiş dokular çıkarılır. Karın kasları iç dikişler ile sıkılaştırılır, bel bölgesi daraltılır. Göbek hizasının altında kalan deri çıkartılırken göbek üzerindeki deri aşağıya doğru çekilerek yeni yerine dikilir. Böylece karındaki gevşeme ve deri fazlalığı alınarak karın derisi gerilmiş olur.

Vaser ile liposuction ameliyatı ve karın germe ameliyatları sıklıkla bir arada yapılır. Karın germe ameliyatları

  1. Genel anestezi altında yapılır, bu yüzden ameliyat öncesi bazı testler yapılır: kan tahlilleri, anestezi muayenesi ve kalp taramaları yapılır.
  2. Ameliyattan 3 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir, sigara yara iyileşmesine engeldir, bu yüzden sigara kullanılmaması önemlidir.
  3. Antidepresanlar ve kilo verdirici ilaçlar ameliyattan üç hafta önce kesilir. Vitaminler, aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat öncesi, doktorumuzun uygun gördüğü süre (genellikle 10 gün öncesinde) kullanılmaz.
  4. Nezle, grip gibi rahatsızlıklarda anestezi doktoru ameliyatı erteleyebilir.
  5. Mini karın germe ameliyatı 1-2 saat; tam karın germe ameliyatı 2-2-5 saat civarı sürer.
  6. Karın germe ameliyatında kendiliğinden eriyen estetik dikişler kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat çıkışı şişlik ve ağrı olabilir, ağrı kesicilerle ağrı giderilir.
  7. 1 gece hastanede dinlenilir. Ameliyathaneden özel korse giydirilmiş olarak çıkılır ve bu korse 3 hafta geceli gündüzlü giyilir, sadece duş alırken çıkarılır. Duş esnasında korse yıkanabilir, çabuk kuruyan kumaşa sahiptir. Ameliyat sonrası doktorun uygun gördüğü süreçte duş alınabilir.
  8. Yürüyüş gibi egzersizlere 2-3 gün içinde başlanabilir, ancak ağırlık kaldırma veya karın kaslarını çalıştıracak daha ileri aktivitelere bir ay sonra başlanır. Ameliyat sonrasında da öncesinde olduğu gibi güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Oluşan ameliyat izleri çamaşır içinde kalacak şekilde bir operasyon gerçekleştirilir.
  9. Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra iş başı yapılabilir, ama tam iyileşme süresi 2-4 haftadır.
  10. Ameliyat çıkışı bikini bölgesinde oluşacak skar izinin üstü pansumanla kapatılacaktır, doktorumuzun belirleyeceği günlerde pansumanı yenilenir. Skar izi ilk günlerde pembemsi kırmızı iken altı aydan sonra ince bir iz olacak. İzler altıncı aydan sonra silikleşir. Ancak hafif bir iz kalacaktır. Hala rahatsızlık duyulursa karın estetiği sonrası cerrahın uygun gördüğü süreçte kalıcı makyaj uygulaması veya dövme yapılabilir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle info@ercandemiray.com | estetiksurgery@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz. Dr. Ercan Demiray muayenelerini, İstanbul Bağdat caddesinde ki merkezimizde gerçekleştirmektedir.