Yağ Aldırma Ameliyatı - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Yağ Aldırma Ameliyatı

Aile yadigarı bir göbeğim var; yani yağ aldırma ameliyatı öncesi vardı. Ailede kilolu insan yok, ben de kilolu değilim ama karınlarımız hep vardı; annem, teyzem, ben hep göbekliyiz. 1.67 Boyum var, kilom 55 iken de karnım şişkin olduğu için zayıf görünmüyordum. Doğum yaptıktan sonra karın bölgem daha da genişledi. Düzgün diyete girince kilo veriyordum ama hatlarım düzelmiyordu, karnım hiç küçülmüyordu ve bel çevrem kalındı.

Yeliz hanımın dediği gibi dünyada pek çok insanda bir vücut orantısızlığı var. Orantısız kilo dağılımı insanları şişman olmasalar da öyle gösterebiliyor. Bu sebeple de yağ aldırma ameliyatı dünyada en çok yapılan estetik operasyonlardan birisidir.

Ülkemizde genetik vücut yapısı, beslenme alışkanlıklarının hazır gıdaya yönelmesi, hareketsizlik ve stres de eklenince orantısız kilo alımı ve yağlanma vakaları arttı ve özellikle bölgesel yağ fazlalıkları liposuction ihtiyacını doğurdu. Vücutta bazı bölgeler diğer bölgelere göre orantısız yağlanabilir. Yağ aldırma ihtiyacı duyan bu tarz hastalara yeni teknik liposuction teknikleri önerilebilmektedir.

— Aslında doğum sonrası emzirme ile doğum kilolarının neredeyse hepsini verdim ve oldukça zayıftım ancak 1.5 yıl sonra bebeğim sütten kesilince tekrar kilo almaya başladım. Diyete ve spora başladım. Fazla kiloyu eski kilo alışlarımda olduğu gibi hep aynı yerden, karın ve bel çevresinden almıştım. Diyetle kilo veriyordum ama karnım ve belim hiç incelmiyordu. ‘Hamile misiniz?’ sorusunu duymaktan bıkmıştım, ‘Yeni doğum yaptım da’ diye geçiştirme cevabını vermekten de. Diyet ve sporum bu moral bozuklukları ile iki-üç ayda bir bozuluyordu. Ben ne yaparsam yapayım nasılsa bu karından kurtulamayacağım diye hayal kırıklığına kapılıyordum. Bir süre sonra tekrar diyete giriyordum.

Bölgesel yağlanmadan kurtulamayan hasta bir süre sonra moral bozukluğu ile diyet ve sporu bırakıp daha fazla yemek yeme kısır döngüsüne girebilir. Yeni liposuction teknikleri Vaser ve Laser ile yağ aldırma, hastalara yeni bir başlangıç ve moral verebilmektedir. İşlem sonrası düzelen vücut hatlarını kaybetmek istemeyen hastaların, moral depolayarak daha düzgün beslenme ve egzersiz içeren hayata adım attığı da gözlemlenmektedir.

— Sağlık konusunda çok titizim, genelde kararsız ve korkak bir yapım var. Ama göbeğimden o kadar sıkılmıştım ki, bir taraftan liposuction yaptırıp yaptırmama kararsızlığı yaşarken, diğer yandan karın ve bel bölgesinde ki fazlalığın sıkıntısını yaşıyordum. Elbiselerle hamile gibi görünüyor, pantolonların düğmesini kapatamıyordum. Deri yapım da hassas, yara izi kalır mı korkusu var. Sezeryan izim de çok kalın, sert ve kırmızı şekilde, üstüne iki göz çizsem gülen yüz olacak. O derece iyileşmeyen bir deri yapım var. Bütün bu düşünceler kafamı kurcalarken klasik liposuction yaptıran bir bayanın internette çıkan bir yazısını okudum. Karın bölgesinde engebeli bir görünüm kaldığından bahsetmiş. Bu yazı beni daha da tedirgin etti.

Yeliz hanımın bahsettiği ameliyat sonrası oluşabilecek karın bölgesi engebeli görünüm, eski yöntem olan klasik liposuction da görülebilecek yan etkilerden biridir. Ancak bu dezavantaj son teknolojik cihazların sıkılaştırıcı etkilerinden dolayı yeni tekniklerde görülmemektedir. Ayrıca bilinenin aksine vaser ve laser tekniklerinde küçük bir kesi atılarak kanüller içeri girdiğinden bu bölgelerde deride iz kalmaz. Görünen kesi izi zamanla tamamen kaybolur.

Yeliz hanımın olduğu son teknik vaser liposuction ile istenilen miktarda yağ alınabilmektedir ve bölgede deri üzerinde dalgalı görünüm oluşmaz. Vaser cihazının özel etkisiyle deri elastikiyetinde sorun yaşanmaz. Vaser liposuction deriyi toparlar ve estetik bir vücut görünümü oluşturur. Ancak bazı hastalarda deride gereğinden fazla gevşeklik ve sarkmalar olduğundan karın germe ile kombine bir işlem gerekebilir.

— Ben karın ve bel bölgesi için vaser liposuction oldum. Benim gibi hassas ve detaycı kişiler için doktorla konuşabilmek, bilgi almak, nelerle karşılaşacağımı bilmek çok önemliydi. Doktorumu; araştırarak, operasyon olmuş arkadaşlarımın tavsiyesi ve geçmişte yaptığı operasyonların başarıları ile keşfettim. Karın ve bel bölgem için yeni teknik yağ aldırma işlemlerini doktorumun bilgilendirmesi ile öğrendim.

Yeliz hanıma uygulanan Vaser Liposuction tekniği ile sadece yağ hücrelerine spesifik ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yağ alımı yapılır. Yağ dokularının ultrason enerjisiyle sıvılaştırılarak ince kanullerle dışarı alınması işlemidir. Böylece alınan yağ hücreleri zarar görmediğinden vücudun ihtiyacı olan bölgelerde yağ enjeksiyonu için kullanılabiliyor.

— Bana aile yadigarı göbeğimden kurtulmam ve belimin incelmesi için doktorumun tavsiyesiyle vaser liposuction uygulandı. Bu arada vücudun pek çok bölgesinde yağ aldırma ameliyatı uygulanabilmekteymiş. Ben bu operasyona deri elastikiyetimde çok sorun olmadığı için uygundum ancak deri elastikiyet sorunu ileri seviyede olan kişilerde karın germe ameliyatı gerekebildiği bilgisi ilk aşamada beni biraz korkutmuştu.

Vaser liposuction ile vücutta her bölgeden yağ alınabilir: Karın, bel, kalçalar, basen, bacak içleri, diz çevresi, alt bacak, ayak bilekleri, sırt, kollar, gıdı ve yüz bölgesinden yağ alınabilir. Bel kıvrımları keskin ve belirgin hale getirilebilir. Yeliz hanımın karın bölgesinde özellikle yağ birikimi oranı fazlaydı ve bel çevresi kalındı. Vaser liposuction ile karnı düzleştirildi ve bel çevresi inceltildi, istediği keskin kıvrımlı kaslı görüntü oluşturuldu.

— Benden operasyonla 4,5 kilogram yağ alınmış. Kendimi çok hafiflemiş hissediyorum. Hareketlerime engel olan göbek fazlalığımdan kurtuldum. Bu defa da liposuction öncesi gibi yine göbeklenirsem diye endişelenmeye başladım. Ancak doktorum göbek çevremin bir daha eskisi gibi yağlanmayacağını söyleyince çok rahatladım. Ancak diyet ve spora dikkat ettiğim ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmediğim müddetçe geçerli tabi.

Vücutta fazla ve genişlemiş olan yağ hücreleri vaser lipo yöntemi ile alındığından, bu bölgelerde liposuction sonrası hiçbir zaman aynı şekilde yeniden yağlanma olmaz. Çünkü alınan yağ hücrelerinin yerine vücut yenilerini oluşturmayacaktır. Ancak vücutta normalde olması gereken yağ hücreleri genişleyebilir. Bu yağ hücrelerinde bir genişleme olmaması için, kişiler liposuction sonrası depoladığı moralle düzgün beslenme ve egzersiz içeren bir hayat sürmeye devam etmelidirler.

Vaser liposuction ile alınan yağ hücreleri zarar görmediğinden vücudun başka bir bölgesinde dolgu amaçlı, düzeltme amaçlı kullanılabilmektedir. Dudakları ve göğüsleri dolgunlaştırmak, bacakları düzeltmek, yüz çizgilerini doldurmak için kullanılabilmektedir. Kişinin kendi yağ hücresi ile dolgu uygulandığında %30’u ömür boyu kalıcı olur, %70’i bir süre sonra yok olmaktadır. Bundan dolayı kök hücre tedavisi ile kombine yağ enjeksiyonları çok daha başarılı bir sonuç vermektedir. Genellikle %70-80 oranında başarı sağlanır.

— Operasyon günü pimpirikli bir yapım olduğu için Dr Ercan Demiray’ın da uygun görmesiyle hastanede kalmayı tercih ettim. Aynı gün taburcu olabileceğimi de söyledi doktorum. Operasyon sonrası 3 hafta özel bir korse giydim. Ertesi günü eve çıktığımda duşumu alırken korsemi yıkadım, korse çok çabuk kurudu; 3 hafta hiç çıkarmadım. Liposuction hazırlığı olarak sadece 10 gün öncesinden aspirin, bitki çayı, vitamin hiç içmedim o kadar. Sigara ve alkol zaten kullanmıyorum.

Yağ aldırma ameliyatları genellikle hasta konforu açısından genel anestezi ile yapılması tercih edilen ameliyatlardır. Ancak doktor onayı ile lokal anestezi altında da yapılabilir. Operasyondan 10 gün öncesinde bitki çayları, aspirin, E vitamini ve bazı vitaminler gibi kan sulandırıcıların alınması kesilir. Sigara ve alkol kullanılmaz, özellikle sigara kullanımı operasyon sonrası yara iyileşmesini geciktirir.

Operasyon sonrası genelde doktorun belirlediği çıkış saatine kadar hastanede dinlendikten sonra çıkış yapılabilir. Hasta dinlenmek isterse veya doktoru uygun görürse hastanede bir gece kalabilir. Taburcu olduktan sonra yine hekimin uygun gördüğü sıklıkta kontroller yapılır.

Liposuction sonrası hekimin uygun gördüğü süre içinde (genellikle 2 gün sonra)banyo yapılabilir. Hastanın deri elastikiyetine göre 3 hafta korse giyilir, bu korse özel medikal korse olup kıyafetlerin altından belli olmaz. Yaz ve bahar ayları için özel delikli ve hava aldıran korse kullanılır. Korse banyo esnasında çıkarıldığından ve hızlı kuruduğundan yıkanıp tekrar giyilebilir.

— Operasyon sonrası çok çabuk toparladım. Ameliyat sonrası sürecim çok sıkıntılı geçmedi. İncelmiş, şişkin karnımın olmadığı yeni bir hayata başladım. Operasyondan üç gün sonra iyi ki yağ aldırma ameliyatı oldum demedim de keşke daha önce liposuction olsaydım dedim.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizimle info@ercandemiray.com • estetiksurgery@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz. Dr. Ercan Demiray muayenelerini, İstanbul Bağdat caddesinde ki merkezimizde gerçekleştirmektedir.