Burun Estetiği - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatları

Rinoplasti Ameliyatı nedir?

Karşılıklı sosyal iletişimlerimiz esnasında insan yüzünde ilk dikkat çeken organ burundur. Vücut imajı ve kişinin algılanması açısından burun görünümü hastanın yaşamında oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti ameliyatları erkeklerde 18, bayanlarda 17 yaşından itibaren yapılabilen, burunu estetik bir görünüme ulaştırmanın dışında, aynı seansta nefes alma güçlüğünü de düzeltme imkânı veren ameliyatlardır.

Günümüzde bize başvuran hastalarımız, doğal burun estetiği görünümünü tercih etmektedirler. Bu ameliyatı olmak isteyen hastalarımız bize, kemerli burun düzeltme, burun kaldırma veya burun törpüleme gibi isteklerle gelebilmektedirler. Kliniğimizde ameliyat sonrası burun görünümünü üç boyutlu gösteren cihazlarla hastalarımız ameliyat sonrası istenilen görüntüyü burun ameliyatı öncesi görebiliyorlar. Hastalarımız burun operasyonuna karar verdiklerinde, Dr Ercan Demiray öncelikle hastamızın nefes almasında problem olup olmadığını belirledikten sonra, 3D Vectra üç boyutlu görüntüleme sistemi ile bir yüz analizi yaparak ve hastanın beklentilerini ve genel yüz yapısını da göz önünde bulundurarak, yapılacak burun ameliyatını planlar. Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında yapılan ve hastanın genel durumuna göre, ortalama 1.5-2 saat civarında süren operasyonlardır. Hastalarımız, ameliyat günü veya genel duruma bağlı olarak ertesi günü hastaneden çıkabilir.

Burun Estetiği ameliyatlarının yaş aralığı nedir?

Bu ameliyatlar genellikle erkeklerde 18, kızlarda ise 17 yaşından itibaren her yaşta uygulanabilen ameliyatlardır. Yaş aralığı dışında mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, burun yapısının gelişme sürecinin tamamlanmış olmasıdır. Ergenlik döneminde burunun yapısında ki bir takım şekil bozuklukları ve dolayısıyla oluşan olumsuz görüntü; gençleri, psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda, çocuklarınızı kliniğimize getirerek burun ameliyatlarına uygun olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.

Ameliyat süresi nedir ve hangi anestezi türü uygulanmaktadır?

Rinoplasti ameliyatlarının süresi genellikle 1,5 ile 2 saat aralığındadır. Ancak sekonder veya daha komplike ameliyatlarda bu süre, kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir. Dr Ercan Demiray, genellikle ameliyatlarının büyük bir çoğunluğunu hasta konforu ve rahatlığı açısından genel anestezi altında yapmaktadır. Nadiren de olsa sedasyon ile de bu ameliyatlar yapılabilmektedir.

Burun estetik ameliyatları sonrası iyileşme süreci nedir?

Hastaların günlük sosyal yaşantılarına başlamaları veya işe dönebilmeleri için ortalama 1 hafta yeterli bir süredir. Ameliyattan sonra hastanın burnu üzerinde alci ve bantlar yerleştirilir. Alçı ve bantlar 1 hafta kaldıktan sonra hekim tarafından çıkarılır. Operasyon sonrası görülebilecek morluk ve şişlikler yaklaşık 10 gün içerisinde kaybolur. Burun estetiği ameliyatından sonra burnun tam olarak yerine oturup son halini alması için üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Alçı çıktıktan sonra farklı ve doğal burun olduğu zaten görünür ancak tam olarak burunun yerine oturması için 1 yıl civarında sure gereklidir. Bu süreçte kötü veya şiş görünüm olmadığından dolayı günlük hayatı etkilemez.

Başarısız sonuçlanan ameliyatlar sonrası burun görünümleri düzeltilebilir mi?

Rinoplasti ameliyatlarında amaç, hastanın yüzüyle uyumlu, doğal burun görünümlü ve fonksiyonel yani nefes alma sorununun kalmadığı bir sonuca ulaşmaktır. Burun ameliyatlarında cerrahın tecrübesi dışında, estetik bakış açısı ve yeteneği de sonucu etkiler. Maalesef ki her cerrah bu önemli kriterlere aynı anda sahip olamayabilir. Daha önce burun ameliyatı olmuş ve sorun yaşayan hastalar yani ikinci burun ameliyatı ihtiyacı olan hastalarda bize başvurmaktadır. Bu hastalarımız içinde, 1 yıl geçtikten ve yara iyileşimi tamamlandıktan sonra, ikinci burun estetiği ameliyatıyla daha estetik ve fonksiyonel bir buruna ulaşılması mümkündür. İkinci burun ameliyatları, hastaların kaygılı oldukları operasyonlar olabiliyor. Tekrar başarısız olur mu endişesi hastalarda görülebiliyor ancak kliniğimizde, ameliyat sonrası burun görünümünü üç boyutlu gösteren cihazlarla hastalar daha rahat ve konforlu olarak kararlarını verebiliyorlar.

Estetik Burun Ameliyatları diğer estetik ameliyatlarla kombine yapılabilir mi?

Burun ameliyatları; meme büyütme, meme küçültme, liposuction, jinekomasti gibi diğer estetik ameliyatlarla kombine olarak yapılabilir. Ayrıca Profiloplasti olarak adlandırılan yüzde ki altın oranı sağlamak maksatlı yapılabilen; çene, alın ve elmacık kemiği ameliyatları da kombine olarak burun ameliyatları ile beraber uygulanabilir.

Profiloplasti nedir?

Yüzde ki bütünsel görünüme, burun görünümünde ki değişimin etkisi şüphesiz aşikârdır. Burun estetiği ile birlikte yüzün; çene, alın, elmacık kemiği bölümlerinde ki minik değişiklikler ile yüzde ki altın oran sağlanarak daha kusursuz bir görünüm oluşturulabilir. Sadece burun görünümünde ki küçük bir değişiklik bile, yüzde ki ifadeyi önemli oranda etkilerken, yüzün diğer bölümlerinde uygulanan estetik ameliyatlar ile, altın oranı sağlamak daha kusursuz bir görünüme ulaşılmasını hedefler. Profiloplasti ameliyatıyla, burun estetiği dışında, çeneye implant yerleştirilerek veya çene küçültülerek veya elmacık kemikleri belirginleştirilmesi gibi uygulamalarla, yüzde uygun açılar oluşturulur ve altın oran sağlanabilir.

Yurtdışı veya şehir dışı hastalarımızın organizasyonunu nasıl sağlıyoruz?

Rinoplasti ameliyatları öncesinde, kliniğimizde yüz yüze muayeneye gelmeniz tabi ki önemlidir. 3D Vectra ile oluşturulan üç boyutlu ameliyat sonrası görüntüleriniz üzerinden nasıl bir uygulama yapılacağını öğrenip, belirlenen son görünüm üzerinde Dr. Ercan Demiray ile hemfikir olunduktan sonra, ameliyat organizasyonunuza başlanır. Eğer yurtdışı veya şehir dışından geliyorsanız, bize fotoğraflarınızı gönderirsiniz ve size bir ön değerlendirme ile ortalama bir fiyat çıkarılabilir. Sonrasında burun estetiği için en az 1 hafta İstanbul’da kalmanız gerekir. Bu süreç içerisinde otel organizasyonlarınız veya havaalanı, otogar transferleriniz isteğiniz doğrultusunda yapılmaktadır.

RANDEVU ALIN
Takip Edebilirsiniz