Kepçe Kulak - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Kepçe Kulak

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesi, kulağın belli kısımlarının (kulak içi kıvrımlar) az gelişmesi veya belli kısımların çok gelişmesi, bazen de her iki durumun beraber olmasından kaynaklanan bir deformitedir.

Doğum sonrası erken dönemde özel bandajlama teknikleriyle düzeltilebilirken, ilerleyen yaşlarda cerrahi tedavi gerektirir. Kulak gelişiminin %90’ı 5-6 yaş civarında tamamlandığı için, tedavinin bu yaşlardan itibaren yapılması mümkündür. Çocuğun psikolojik olarak, akranlarının olumsuz tavırlarından etkilenmemesi açısından tedavi için en uygun zaman okul öncesi dönemdir.

Tedavide ameliyat ya da iple geriye çekme yöntemleri vardır. Bu iki yöntemden iple asmanın kısa sürmesi, uygulama kolaylığı gibi avantajları olmakla beraber, deformitenin tekrar meydana gelmesi, yeteri kadar düzeltme sağlanamaması gibi dezavantajları nedeniyle çoğu cerrah tarafından uygulanmaz. Kepçe kulak ameliyatı (otoplasty), çocukluk döneminde genel anestezi, ileri yaşlarda lokal anestezi ile yapılabilen, ortalama 45-60 dakika süren, hastanın hastanede yatmasını gerektirmeyen bir yöntemdir. Ameliyatın bitiminde, elastik bir kulak bandajı takılır ve bir hafta kullanılır. Hasta aynı gün günlük aktivitesine dönebilir.

RANDEVU ALIN
Takip Edebilirsiniz