Meme Küçültme - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Meme Küçültme

Meme büyüklüğü (makromasti), bayanlar açısından estetik bir sorun olduğu kadar bir sağlık problemidir. Estetik bir sorundur çünkü kadınların normal hayatlarında istedikleri kıyafetleri giyememelerine, rahat hareket edememelerine ve spor yapamamaları gibi sorunlara yol açmaktadır. Kısaca kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Büyük göğüsler sağlık problemlerine de yol açabilir. Göğüs ağırlığı; öne doğru eğilme ve kambur görünüm gibi duruş bozuklukları, göğüs altı bölgesinde pişik ve terleme, sırt ve boyun ağrıları ve genç kızlarda sosyal hayatı etkileyebilecek bir takım psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Meme küçültme veya göğüs küçültme olarak da adlandırılan ameliyatlarda fazla meme dokusu alınarak meme küçültülür ve şekillendirilir. Meme başları doğru konumlandırılarak; daha estetik bir görünüm elde edilip, sağlık sorunları giderilerek kişilerin yaşam kalitelerinin arttırılması hedeflenmektedir.

Göğüs Küçültme ameliyatları kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Göğüs estetik ameliyatları, 17-18 yaşından itibaren yapılabilmekle beraber istisnai durumlarda daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Genellikle genetik, doğum sonrası ve kilo almaya bağlı olarak göğüste büyüklük görülüp bu ameliyatlara ihtiyaç duyulsa da, çok zayıf beden ölçülerine sahip olmasına rağmen meme küçültme ameliyatına ihtiyaç duyanlar da vardır.

Meme Küçültme ameliyatlarında hangi teknik kullanılmaktadır?

Ameliyat için değişik teknikler mevcuttur. Bu tekniklerin birçoğunda, ileride yapılabilecek doğumlar sonrasında, emzirebilme açısından süt kanalları korunur. Meme küçültme ameliyatı geçirmiş bayanlarda emzirme oranı yaklaşık %70’tir.

Ameliyat için değişik teknikler olmakla beraber, bunların hemen hepsinde ya meme başından aşağıya doğru inen bir çizgi ya da ters T harfi şeklinde bir kesi olur. Hangi tekniğin tercih edileceğine ameliyat öncesi yapılan muayenede memenin büyüklüğü, deformasyon derecesi, elastikiyet durumuna bakılarak karar verilir.

Göğüs küçültme ameliyatı öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

– Ultrason ve mamografi çekilmiş olarak muayeneye gelmeniz doğru tanının konulması açısından önemli bir avantajdır.
– Göğüslerinizin büyüklüğü sizi yıllarca rahatsız etmiş olabilir ve göğüslerinizin çok küçülmesini isteyebilirsiniz. Vücut proporsiyonunuza uygun olan boyutlandırma estetik görünüm açısından önemlidir. Bunun bilincinde olmanız gerekir.
– Op. Dr. Ercan Demiray, kişilerin vücut yapı ve özelliklerine göre kesi yöntemi ve ameliyat tekniğini belirleyecektir.
– Doğum yapıp yapmadığınız, ileride çocuk düşünüp düşünmediğiniz gibi konuları muayenede cerrahınızla paylaşınız. Sorularım saçma olur gibi düşünceye kapılmadan her türlü sorunuzun cevabını alarak operasyona hazır bir şekilde girmenizi öneririz.

Bu ameliyatlarda hangi anestezi yöntemi kullanılmaktadır? Ameliyat süresi nedir?

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılan 2,5-3 saatlik bir işlemdir. Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede kalır. Meme küçültme ameliyatları çok ağrılı olmayan ve günlük hayata dönüşü hızlı olan işlemlerdir. Memede ameliyat sonrası tekrar büyüme olmaz.

Göğüs küçültme estetik ameliyatları diğer estetik ameliyatlarla kombine yapılabilir mi?

Evet. Bu ameliyatlar uygunluğunuza göre; liposuction, karın germe, burun estetiği, göz kapağı estetiği gibi ameliyatlarla kombine uygulanabilir.

Göğüslerin küçültülmesi işlemiyle kanser riski olabilir mi?

Meme küçültme ameliyatı kanser riskini artırmadığı gibi bu ameliyatı geçirmiş bayanlarda meme kanseri daha az görülür. Ameliyat geçirmiş bayanlarda günlük aktivite ve yaşam kalitesinde belirgin bir artış olur. Ameliyat sonrasında düzenli rutin kontrollerinizi, her kadının yapması gerektiği gibi devam ettirmelisiniz.

Ameliyat sonrasında meme başlarında hissizlik olur mu?

Ameliyat sonrasında başlangıçta bir süre meme başlarında hissizlik olması normaldir. Tecrübeli eller tarafından yapılmış bir ameliyat sonrasında bu hissizlik bir süre sonra kaybolur.

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

– Ameliyat öncesinde cerrahınızın belirleyeceği bir süre öncesi (yaklaşık 8-9 saat )öncesinde oruç tutar gibi aç ve susuz olmanız önemlidir.
– Sigara ve alkol alımını kesmelisiniz.
– Ameliyat sonrasında önden düğmeli rahat giyinebileceğiniz kıyafetler seçmelisiniz.
– Yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar öncesinde bitki çayları, kan sulandırıcı ilaçlar ve vitaminler kesilmelidir.
– Doktorunuza kullandığınız ilaçları ve daha önce geçirdiğiniz sağlık sorunlarını bildirmelisiniz. Tüm bu bilgiler sağlık personeli tarafından sorgulanıyor olacaktır.

Meme küçültme ameliyatları sonrası iz kalır mı?

Bu ameliyatlar esnasında açılacak kesiler, kişinin yapısına göre estetik cerrahınız tarafından belirlenecektir. Estetik cerrahın bilgi ve tecrübesi her estetik ameliyatta olduğu gibi hekimin başarısı açısından oldukça önemlidir. Kesi yerlerinin vücut çizgileri göz önüne alınarak yapılması ile ameliyat sonrasında ortaya çıkan izler, zamanla solgun bir görünüm alarak bu çizgilerle bütünleşecektir. Ancak kişiye göre değişebileceğinden muayene esnasında Op. Dr. Ercan Demiray ile ayrıntıların muayene esnasında görüşülmesi gerekir.

Göğüs küçültme ameliyatına ihtiyaç duyan kişiler göğüs ağırlığı ve buna bağlı olarak görülen sırt ağrıları, meme altında ki pişikler, kızarıklıklar, rahatsız oldukları koku ve sosyal hayata uyum sağlayamama gibi sorunlardan kurtulmuş olduklarından sonrasında bu soluk izleri önemsemeyeceklerdir.

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları nedir?

Meme küçültme ameliyatı ücretlerini maalesef web sitemiz üzerinden yasalar nedeniyle yayınlayamıyoruz. Ancak muayene esnasında ki kişisel durumunuza göre göğüs küçültme ücretleri belirleneceğinden, zaten kişiye göre belirlenecek ve sabit bir fiyatlandırma olmayacaktır.

İstanbul Bağdat caddesinde ki kliniğimizden randevu için iletişim formlarımızdan muayene randevu alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN
Takip Edebilirsiniz