Meme Büyütme - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Meme Büyütme

Meme Büyütme Estetiği

Meme kadın için oldukça önemli bir organdır. Dolayısıyla meme estetiği ve formu bir bayan için çok önemlidir. Memeye silikon veya protez ameliyatları şu an dünyada en çok uygulanan iki ameliyattan biridir. Meme protezi için silikon veya implant gibi terimlerde kullanılmaktadır. Meme yani göğüs içerisine silikon yerleştirilmesi işlemine meme büyütme estetiği denilir.

Göğüs estetiğine neden ihtiyaç duyulur?

• Çeşitli hormonal nedenlerle göğüsler deforme olmuş olabilir.

• Doğum sonrası ve emzirmeye bağlı olarak, memelerde küçülme ve sarkma, içlerinde boşalma olabilir.

• Yaşlanmaya bağlı veya kilo değişikliklerine bağlı meme deformiteleri görülebilir.

• Genetik olarak küçük göğüslü olabilirsiniz.

• Doğuştan asimetrik görüntüye sahipseniz, normal bir görünüme ulaşmak isteyebilirsiniz.

• Kanser tedavisi sonrası memenizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu üzücü durum sonrası, meme silikonlarıyla eski görünümünüze kavuşmak isteyebilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, kadınlar göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatlarına daha ilgi duyar hale gelmişlerdir. İstenilen ölçülerde bir büyüme için, günümüzde en etkili ve en sağlıklı yöntem meme içerisine protez (silikon) koymaktır. Meme büyütme amaçlı yağ enjeksiyonu veya başka madde enjeksiyonu gibi yöntemlerde olmakla beraber uzun dönemli etkileri tartışmalıdır.

Damla silikon veya yuvarlak silikon?

Meme silikonları içerdikleri maddeye göre jel ya da serum dolu protezler olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde, bütün dünya da daha doğal göğüs estetiği sonuçları açısından jel protezler daha cok kullanılmaktadır. Jel protezler (silikonlar) formlarına göre yuvarlak ya da damla silikon olarak ikiye ayrılmaktadır. En iyi protez, yuvarlak ya da damla anlamına gelmemektedir. Yuvarlak ya da damla protez tercihi hastanın göğüs yapısına göre doktor tarafından muayene sonrasında önerilir. Dr. Ercan Demiray, bu belirlemeyi ve operasyon sonrası öngörülebilen görüntüyü, 3D Vectra üç boyutlu görüntüleme sistemini kullanarak gerçekleştirir. Hastalarımız yapılan göğüs büyütme değerlendirmelerinin her aşamasında doktoruyla beraber, istenilen son görüntüye yakın neticeyi belirleyerek operasyona karar verir. Protezler göğüs kasının altına ya da üstüne yerleştirilir. Buna hastanın göğüs ön duvarı ve meme yapısına bakılarak karar verilir.

Silikon seçimini ben yapabilir miyim?

Damla veya silikon implantların hangisinin sizin meme yapınıza uygun olacağı Dr Ercan Demiray tarafından belirlenecektir. Sizde 3D Vectra ile yapılacak üç boyutlu görüntüleme sonrasında, doktorunuzun belirlediği silikon çeşidinin sizin vücudunuzda nasıl durduğunu, sanal olarak görüyor olacaksınız.

Anatomik implant olarak anılan silikon çeşidi damla silikondur. Göğüs bölgesinin anatomik yapısına en uygun silikon çeşidi olduğu için ve daha doğal bir görünüm oluşturacağı için damla silikon tercih edilir. Ancak hastamız doğum yaptıysa ve doğum sonrası deformasyona bağlı olarak meme içleri boşalmış durumda ise veya meme dikleştirme de gerekiyorsa yuvarlak silikonlar genelde tercih edilmelidir. Dekolte bölümünde daha dolgun bir görüntü oluşturması nedeniyle de yuvarlak silikon tercih edilebilir.

İmplantlar nereden yerleştirilir ve kesiler nereden yapılmaktadır?

Damla veya yuvarlak silikonları vücuda yerleştirebilmek için yerleri kişiye göre değişkenlik gösteren kesiler açılmaktadır. Bu kesiler aşağıda ki bölgelerden açılabilir;

– Meme başından

– Göğüs altından

– Koltuk altından

– Göbek deliğinden

Meme başından yerleştirme yapabilmek için meme başının belirli bir uzunlukta olması şarttır. Meme başının kısa çapının en az 4 cm olması gerekir.

Göğüs altından yapılan yerleşimler günümüzde en çok tercih edilen ve standardize olmuş bir yerleşim yöntemidir. Göğüs alt kısmından yaklaşık 4-5 cm’lik bir kesi açılarak, uygun olan silikon çeşidi yerleştirilebilir. Ameliyat sahasını rahat kontrol edebilme ve gerek yuvarlak gerekse damla silikon çeşidi kullanımına olanak vermesi dolayısıyla, cerrahlarında en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

Koltuk altı bölgesinden açılacak kesiler, sadece yuvarlak protezler için uygundur ve sadece kas altı yerleşim yapılabilir. En önemli avantajı, izinin belirsiz olmasıdır. Ancak damla protezlerin kullanılamaması, tekrar bir değişim gerektiğinde aynı bölgeden uygulama yapılamaması ve kas üstü bölgesine yerleştirilememesi nedeniyle, koltuk altı bölgesi kullanımında genel bir kısıtlama söz konusudur.

Göbek deliğinin dezavantajı ise sadece serumla şişirilen protezlerin konulabilmesi ve yerleşim yerinin sadece kas altı olması, bu bölgenin de kullanımını kısıtlamaktadır.

Doğum sonrası emzirme aşamasında sorun yaşanır mı?

Meme büyütme ameliyatlarında, emzirme ile ilgili bir sorun yaşanmaz. Meme protezi ile meme kanseri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Yani protez meme kanserine yol açmaz. Meme büyütme ameliyatı olmuş bayanların da kontrol amaçlı olarak meme kanseri açısından belli bir yaştan sonra rutin olarak meme görüntüleme yaptırmaları gerekir. Ancak meme protezi mamografik görüntüyü etkileyebileceği için, bazı hastalarda duyarlılığı daha yüksek olan EMAR tekniği uygulanabilir.

Göğüs büyütme operasyonlarından sonra iz kalır mı?

Sadece meme büyütme ameliyatları değil karın germe, yüz germe, meme küçültme gibi pek çok estetik cerrahi ameliyatında, kesinin yerine ve derinliğine bağlı olarak iz kalabilmektedir. Burada önemli olan nokta, bu izlerin yerleşimidir. Doğal çizgiler olarak tabir edilen koltuk altı, göğüs altı, göbek altı çizgilere yerleştirilen kesiler, hastanın yara iyileşme sürecine bağlı olarak 7-8 ay gibi bir sürede soluk ve belirsiz olarak doğal çizgi görünümüne ulaşabilir.

Bu çizgilerin yerleşimi genetik faktörlere bağlı olmakla beraber, ameliyatın ince bir şekilde dokulara zarar vermeden yapılması, hastaya ilişkin bazı faktörler ve hastanın cilt rengi ve tipi çizgilerin oluşumunda önemlidir.

Kesinin yapılacağı yere; hastanın meme dokusu yapısı, hangi çeşit silikonun kullanılması gerekliliği ve meme muayenesi ile karar verilir. Her hasta için uygulanacak yöntem ve protez çeşidi farklılık gösterecektir.

Meme estetiği ameliyatlarında hangi anestezi yöntemi tercih edilir? Ameliyat süresi nedir?

Genellikle meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılan ve 45 dakika ile 1 saat aralığında süren ameliyatlardır.

Protez ameliyatlarından sonra normal hayata dönüş süreci nedir?

Bu ameliyatlarda genellikle 1 gece hastane yatışı yapılır. Şehir dışından veya yurtdışından gelen misafirlerimizin en az 5 gün İstanbul’da kalması gerekir. Yaklaşık 1 hafta 10 gün sonrasında normal hayata adaptasyon sağlanır. Her kişinin yapısına ve kullanılan tekniğe bağlı olarak değişmekle beraber, genellikle 30 ile 45 gün sonrasında fiziksel aktivite ve spora başlanılabilir. Doktorunuza danışarak bu sürece başlanması önerilir.

Göğüs estetiği ameliyat fiyatları nedir?

Meme büyütme fiyatları, kullanılacak silikonun seçimine göre değişmektedir. Göğüs estetiği ameliyatı fiyatları için bilgi alabilirsiniz.

RANDEVU ALIN
Takip Edebilirsiniz