Jinekomasti - Operatör Doktor Ercan Demiray
Skip links

Jinekomasti

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Erkeklerde meme büyümesine Jinekomasti denilir. Sanılanın aksine çok sık görülen bir problemdir. Hormon problemleri, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, kullanılan bir takım ilaçlar gibi onlarca sebep erkekte meme büyümesine neden olabilir. Ancak bu problemi yaşayanların % 90’dan fazlasında ortada bilinen bir sorun yoktur. Erkeklerde meme küçültme işlemi için günümüzde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkekte göğüs büyümesi ile hangi şekillerde karşılaşabilirsiniz?

Erkeklerde görülen bu sorun farklı şekillerde kendini göstermektedir. Sadece meme dokusunun artmasına bağlı görülen göğüs büyümesi veya sadece yağ dokusu artmasına bağlı olarak görülebilen göğüs büyümesi veya hem meme hem de yağ dokusunun artmasına bağlı olarak görülebilir.

Tedavi de hangi yöntemler kullanılır?

Önce ki yıllarda erkeklerde meme büyümesi tedavisinde, açık cerrahi yöntemler kullanılırken bu yöntemler; yara izleri, eşit derecede dokunun çıkartılamaması gibi dezavantajları nedeniyle günümüzde uygulanmamaktadır. Op. Dr. Ercan Demiray; meme büyümesi şikayeti ile gelen hastalarında, cerrahi ameliyat yerine, genellikle güncel liposuction tekniklerini tercih etmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber, lazer liposuction ya da vaser liposuction (ultrasonic liposuction) adında ki modern teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler sayesinde estetik sonuçlar çok daha etkili olurken, jinekomasti sorunu yaşayan kişilerin endişelendiği önemli bir konu olan yara izi sorunu da görülmemektedir. Meme dokusunun artmasına bağlı olarak görülebilen meme büyümelerinde; vaser cihazının kuvvetli etkisi, sertleşmiş meme dokusunu üzerinde de oldukça etkilidir.

Vaser Liposuction yöntemi ile erkeklerde meme küçültme işlemi nasıl yapılır?

Vaser ile jinekomasti tedavisi günümüzde ki en etkili tedavi seçeneklerinden birisidir. Vaser lipoliz veya Vaser Liposuction olarakta günümüzde kullanılmaya başlanan bu tedavi de; vaser cihazı özellikle spesifik olarak yağ hücrelerini hedeflediğinden; damarlar, sinirler ve bağ dokusuna zarar vermez. Vaser ile yapılan meme küçültme ameliyatları veya bölgesel yağ aldırma ameliyatlarında; daha az ağrı, şişkinlik ve morluk görünmesinin ana nedeni bu cihazın yağ hedefli olmasıdır. Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme süreci, hastaların normal hayatlarına kolay adapte olabilmelerini sağlamaktadır. Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser ile yağ aldırma tedavisi, günümüzde erkeklerde göğüs küçültme tedavisinde ve tüm vücutta yağ aldırma işlemlerinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Lazer Liposuction yöntemi nasıl uygulanır?

Lazer cihazları kullanılarak yapılan erkekte meme küçültme işlemi de günümüzde sıklıkla kullanılan tedavi seçeneklerinden birisidir. Lazer Liposuction yönteminde, lazer enerjisinin verilmesiyle meme dokusu içerisinde ki yağ dokunun eritilerek dışarı alınması işlemidir. Hızlı iyileşme süreci lazer cihazlarında sağlanmaktadır.

Jinekomasti tedavisi için ameliyat olmak zorunda mıyım?

Erkeklerde meme büyümesi probleminden kurtulabilmek için ameliyat dışında bir çözüm yöntemi şu an için yoktur. Satılan bir takım ürünlerle bu sorundan kurtulmaya çalışmak daha da olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Ancak artık günümüzde ki yeni teknikler de ameliyatsız göğüs küçültme adı altında geçebilmektedir. İyileşme sürelerinin kısa olması ve kesi sorunu olmaması, normal bir ameliyat işlemine göre çok daha konforlu ve hızlı sonuç almayı sağlamaktadır.

Göğüs küçültme işleminde hangi anestezi yöntemi kullanılmaktadır? Tekrarlama görülür mü?

Bu işlem lokal anestezi ya da tercihe göre genel anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası ağrısı olmadığı için günlük hayata dönüş hızlı olur. Dokular kalıcı bir şekilde boşaltıldıkları için tekrar bir meme büyümesi yani tekrarlama görülmez.

Jinekomasti ameliyatı öncesi hazırlık nasıl olmaktadır?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı öncesi bilinmesi gerekenler aşağıdadır.

– Yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar öncesinde bitki çayları, vitaminler ve aspirin tarzı kan sulandırıcı ürünler kesilmelidir. Eğer Doktor reçetesi ile düzenli kan sulandırıcı kullanılıyorsa bize mutlaka bildirilmelidir.
– Ameliyat günü eğer genel anestezi uygulanacaksa, ameliyat öncesinde oruç tutar gibi aç olmanız gerekmektedir. Ne kadar süre aç olmanız gerekliliği size doktorunuz tarafından bildirilecektir.
– Sigara ve alkol kesinlikle alınmamalıdır.
– Ameliyat sonrasında, Op. Dr. Ercan Demiray’ın uygun gördüğü süre zarfında(yaklaşık 2-3 hafta) medikal korse giymeniz gerekecektir. Medikal ekip size ameliyat sonrasında korsenizi temin edecektir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrası ameliyat bölgesinde iz kalır mı?

Artık günümüzde uygulanan yeni teknikler nedeniyle cerrahi tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmamakta ve vaser veya lazer cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazların ince kanülleri için küçük bir kesi açılmakta ve bu kesi üzerinden ultrasonik veya lazer enerjisi verilerek yağ veya meme dokusu eritilmektedir. Dolayısıyla ameliyat sonrası yara izi sorunu olmamaktadır. Ayrıca cihazların sıkılaştırıcı etkileri ile kasların belirginliği daha da ortaya çıkabilir.

Jinekomasti ameliyat ücretleri nedir?

Jinekomasti ameliyatı fiyatları, uygulanan tekniğe göre farklılık göstermektedir. Tam olarak uygunluğunuzu anlayabilmemiz yapılacak muayene sonrasında belirlenecektir. Yasalar gereği fiyatlarımızı sitemizden yayınlayamıyoruz. Konuyla ilgili her türlü bilgi için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

RANDEVU ALIN
Takip Edebilirsiniz